Mahmood Tabrizi

فهرست

محمدعلی علومی محمدعلی علومی

محمدعلی علومی رمان های معروف سوگ مغان، آذرستان، ظلمات، اندوهگرد، پریباد، داستان های غریب مردمان عادی، هزار و یک شب نو ، خانه کوچک و عطای پهلوان را در پرونده کاری خود دارد. علومی فارغ التحصیل رشته علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است. (ورودی مهر58 بوده)؛او به طور خود اموز،اصول داستان نویسی را از کتاب های اموزشی معدود آن دوران فرا گرفت و در واقع اولین اموزگارانش مردم عادی کوچه و بازار،روستایی ها و عشایر بودند.در سال 70،با گرداوری قسمتی از فرهنگ مردم استان کرمان در ماهنامه ادبی-فرهنگی ادبستان مشغول به کار شد،و در عین حال چندین سال بخش اموزش داستان نویسی در مجله جوانان را بر عهده داشت.در همان سال ها شاگرد سید ابوالقاسم انجوی شیرازی(مشهور به پدر فرهنگ مردم)بود و اخرین مصاحبه مطبوعاتی با او مندرج در ادبستان را انجام داد.علومی که با لهجه شیرین بمی صحبت میکند مدت ها در تهران با دوست و همشهری هنرمندش ایرج بسطامی (خواننده ی اهل بم)همخانه بود.داستان کوتاه «بمانی» نیز اثر اوست که در آخرین شماره ماهنامه «فرجاد» در اواخر دهه ۶۰ یا اوائل ۷۰ چاپ شد.

رمان ” آذرستان” وی در سال 77 کتاب برگزیده ی سال از سوی وزارت ارشاد وقت و رمان طنز “شاهنشاه در کوچه دلگشا” برنده ی سی سال رمان طنز ایران شد، همچنین در آن مراسم استادان نجف دریا بندری در ترجمه طنز،پرویز شاپور در کاریکلماتور،مهدی اخوان ثالث در شعر طنز و کیومرث صابری در طنز مطبوعاتی ب عنوان برگزیده انتخاب شدند.

علومی تا کنون در چندین دوره جشنواره های سراسری طنز،در بخش داستان داور بوده و در اولین جشنواره سراسری داستان بیهقی نیز داور بوده است.

همچنین دبیر جشنواره سراسری طنز و کاریکاتور بم در سال 84 بود،که بعد از آن تا کنون تعطیل شده است. در زمینه ی پژوهش های مربوط به طنز،علومی بنا به توصیه استاد عمران صلاحی تا کنون این آثار را منتشر کرده است: 1-طنز در آمریکا ( جلد اول) با داستان هایی از طنزنویسان مشهور آمریکا مانند مارک تواین،ویلیام سارویان،جیمز تربر،ارسکین کالدول به همراه نقد و بررسی آنها. 2-طنز در مثنوی مولانا جلال الدین 3-انواع طنز در گلستان سعدی 4-طنز وشیوه های داستانی در بوستان 5-طنز در دوره ی پهلوی با نقد و بررسی آثار طنزنویسان آن زمان 6-طنز ایران از مشروطه به بعد( جلد اول) 7-بررسی انواع طنز در خارستان اثر حکیم قاسمی کرمانی

رمانهای طنز علومی عبارت اند از 1-شاهنشاه در کوچه دلگشا 2-من نوکر صدامم 3-وقایع نگاری بن لادن 4-جناب اقای دیو

همچنین در زمینه ی ادبیات کودک و نوجوان کتاب گذر از کوه کبود را منتشر کرده است. در تحلیل قصه های ایرانی می توان به کتاب اساطیر افسون وش او اشاره کرد.

دسته بندی ها Caricature

دیدگاه