Mahmood Tabrizi

فهرست

erdogan cartoon erdogan cartoon

رجب طیب اردوغان erdogan cartoon رئیس جمهور کنونی ترکیه است. وی در ۱۴ مارس ۲۰۰۳ به عنوان بیست و هفتمین نخست‌وزیر این کشور انتخاب شد. او رهبر حزب عدالت و توسعه ترکیه است. در مرداد ۱۳۹۳، رجب طیب اردوغان توانست با کسب بیش از ۵۰ در صد از کل آرا در دور اول انتخابات به پیروزی دست یافته و دوازدهمین رئیس جمهور ترکیه شود.

تحصیلات

اردوغان در نوجوانی به یک مدرسه «امام – خطیب» (مدرسه علمیه معادل دبیرستان برای تربیت امام جماعت و واعظ) می‌رفت. در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، فارغ التحصیلان این مدارس علمیه تنها می‌توانستند تحصیلات عالی خود را در رشته الهیات ادامه دهند. با این حال، اردوغان ظاهراً از دانشگاه «مرمره» و دانشکده اقتصاد و علوم اداری فارغ‌التحصیل شد. برای ثبت نام در آن دانشگاه او باید اثبات می‌کرد که دیپلم دیگری جدای از مدرک فارغ‌التحصیلی مدرسه علمیه دارد.

مدرک نامعتبر برای ریاست جمهوری

دلایل بسیار معتبری برای تردید در اصالت این مدرک وجود دارد. چنان‌که کپی مدرک نشان می‌دهد، اردوغان از «دانشکده اقتصاد و علوم اداری» در «دانشگاه مرمره» در سال «۱۹۸۱» فارغ‌التحصیل شد. در زیر دیپلم هم به وضوح امضای رئیس دانشگاه و رئیس دانشکده به چشم می‌خورد. اما در حقیقت دو مسئله بسیار بسیار اساسی در این میان وجود دارد: در «۱۹۸۱» نه دانشگاه مرمره وجود داشت و نه دانشکده‌ای با این نام. دانشگاه مرمره در ۱۹۸۲ افتتاح شد و دانشکده مزبور با این نام هم در ۱۹۸۳ به آن الحاق شد. تا پیش از ۱۹۸۳ و پیوستن به دانشگاه تازه تأسیس مرمره، دانشکده مزبور در حقیقت یک مؤسسه تحصیلات کالج با عنوان «آکادمی علوم اقتصادی و تجاری» بود.«گوکجه فیرات» یک ملی‌گرای پان ترکیست افراطی و ضدکرد، جزییات بیشتری دربارهٔ جعلی بودن مدرک اردوغان در اختیار رسانه‌ها گذاشت.

دسته بندی ها Caricature

دیدگاه